Album Radom

Kolejna lecz nie jak każda

Dom

Dzieci są coraz większe. Jak mądrze dobierać do nich rozmiary bielizny pościelowej?

Czy wiesz, że trzecia część egzystencji upływa nam śpiąc? Tymczasem w wieku rozwojowym, najbardziej w pierwszych czterech latach człowiek śpi jeszcze dłużej. Dobry odpoczynek to coś więcej niż czas poświęcony na łóżko, ale również rozmiar i inne cechy pościeli prześcieradła, poduszek itd. Mogą okazać się przy okazji jedną z dekoracji pokoju dziecka. W jaki sposób wybrać kolejne elementy, by odpowiednio pełniły swoje role?

Różki dla niemowlaków – doskonałe już od pierwszego spania

Dla maluszków dobre będą stylowe i praktyczne różki dla niemowląt oraz beciki z wysokiej jakości perskiej bawełny, ewentualnie z uzupłnieniem przyjemnej tkaniny Minky. Są one wykorzystywane do starannego owijania maluszków – zaróno noworodków, jak i niemowląt, a rozłożone przejmą zadanie maty lub kocyka do radosnej pasji baraszkowania.

Odporność niemowlaka dopiero się umacnia, dlatego dziecko powinno zostać starannie otulone, by zapewnić w taki sposób warunki takie same jak w brzuchu mamy. Tak owinięty bobas poczuje się dobrze, po czym głęboko i zdrowo zaśnie.

Format bielizny pościelowej dla najmłodszych

Wielkość wszytskich skłądników zestawu pościeli to zmartwienie rodziców i opiekunów, ale najlepiej je ustalić, by dobrać dobre poszewki do poduszek i kołdry. Dwie wartości podane w centymertrach tworzą elementarną wiedzę, z którą musimy wybrać do sklepu. Rozmiar kołdry musi być odpowiednikiem kompletu bielizny. Za to przed wyborem zestawu do łóżka trzeba starannie wymierzyć materac. Zakładamy, że długość powinna pasować idealnie, za to przy szerokości potrzebny będzie niewielki margines.

Do 5. roku najlepsza okazuje się kołdra w formacie 100×135 cm (100 x 140 cm) lub 60 x 120 cm (60 x 100 cm) a do tego niewielka poduszka 40 x 60 cm. Dla higieny snu malucha tego typu komplet będzie w sam raz.

Dla pociech w następnym okresie, a więc w zakresie wieku 5-10 lat włąściwa okazuje się wielkość przykrycia o rozmiarach 140×200 cm oraz coś pod głowę w formacie 70 x 80 cm.

W przypadku dzieci powyżej 10. roku życia, jak i dla młodzieży, będzie pasować kołdra 160-200 cm oraz dwie poduszki o wymiarach 70 x 80 cm. Warto też sugerować się budową ciała dziecka, np. jego wzrostem. Gdy będzie już więcej niż 160 cm, warto znaleźć kołdrę dłuższą o następne 20 cm. Większe łóżko i komplet pościeli wystarczą nawet na kilka lat.

Rozmiar prześcieradła

Mniejsze prześcieradła w stosunku do materaca grożą rolowaniem i marszczeniem. Dobry sen zależy między iinymi od tego, czy nic nam się nie zsuwa, spada, zwija, co za każdym razem może zakłócić przebieg snu. Dobrą opcją dla dziecka mogą być prześcieradła z gumką dobrane do formatu materaca. Właściwie zmierzone zagwrantują, że podkład zawsze nie znajdzie się na podłodze.