Album Radom

Kolejna lecz nie jak każda

Zdrowie

Naturoterapia – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Dziedzina naturopatii jest dość szeroka, jest zbiorem wielu różnych koncepcji, tez oraz metod leczenia bazujących na założeniach medycyny naturalnej. Tym, co je łączy jest wiara w umiejętność samodzielnego leczenia organizmu. Na czym polegają naturalne techniki leczenia i jaka jest ich skuteczność?

W czym tkwi sekret naturopatii?

Naturoterapia to dziedzina o rozległych gałęziach. Jej filozofia skupia się na holistycznym podejściu do człowieka oraz każdy jego problem. To dziedzina, w której nie istnieją rzeczy przypadkowe. Istotny jest każdy drobiazg, niezależnie od tego, z jakim problemem zmaga się człowiek. Powiedzenia w stylu „jesteś tym, co jesz”, „ruch to zdrowie” czy „w zdrowym ciele, zdrowych duch” brzmią jak frazesy, lecz są świetnym określeniem dla idei naturoterapii. W każdym aspekcie zdrowia znaczenie ma zdrowa dieta oraz codzienny ruch, zdrowy i odpowiednio długi sen, a także wiara w pozytywne efekty terapii. Dodatkowo, naturoterapia korzysta z wielu metod leczenia, które są popularne w wielu zakątkach świata. Do grona tych najpopularniejszych można zaliczyć np. akupresurę, akupunkturę czy ziołolecznictwo i wszystkie rodzaje masaży, a także homeopatię czy aromaterapię. Główną zasadą każdej z tych metod jest dbanie o to, aby umożliwić organizmowi skorzystanie ze swojego uzdrawiania, do czego czasem potrzebuje wskazania odpowiedniego kierunku.

Na co zwracać uwagę, by znaleźć zaufanego naturoterapeutę?

Naturopatia narodziła się i pomagała zwalczać sporo dolegliwości na długo przed rozwinięciem się tradycyjnej medycyny. Aktualnie widać ponowne pojawienie się metod sprzed lat, lecz niestety nie wszystkim specjalistom warto zaufać. Naturopatia posiada ogromną siłę dlatego głupotą jest lekceważenie jej zalety, ale przychodzi taki czas, w którym niezbędne może się okazać połączenie jej z medycyną konwencjonalną, która korzysta z badań i dowodów naukowych i nie skupia się wyłącznie na dowodach empirycznych. Delikatne różnice między nimi dostrzegają wyłącznie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, które dobrze opanowały budowę i fizjologię człowieka, a także działanie konkretnych preparatów wykorzystywanych w dziedzinie naturopatii. Specjalistką w tej dziedzinie jest Barbara Kazana, która poza zawodem farmaceuty i kwalifikacjami posiadanymi w tej dziedzinie ma też wiedzę o naturalnych substancjach leczniczych. Cała ta cenna wiedza jest obecnie powszechnie dostępna dzięki książce o nazwie “Porady naturoterapeutki”, w środku znajduje się olbrzymia ilość wartościowych oraz sprawdzonych informacji dotyczących metod leczenia używanych w ramach naturopatii.