Album Radom

Kolejna lecz nie jak każda

Zdrowie

Korzeń omanu – niepozorna roślina o niezwykłych właściwościach

Korzeń omanu to niepozorna roślina lecznicza, która będzie przydatna w każdej domowej apteczce. Działa antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i łagodzi stany zapalne, a ponadto można go także wykorzystać do leczenia problemów skórnych.

Jak można skorzystać z leczniczych właściwości korzenia omanu?

Wieloletnia roślina, czyli korzeń omanu, od lat jest wartościowym ceniona w ziołolecznictwie. Jej składnikami są głównie azulen i helenina, odpowiadające za jej antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne właściwości. Azulen jest też niezastąpiony w leczeniu podrażnień skóry oraz rozmaitych obrzęków. Kolejny składnik to inulina, która korzystnie wpływa na dobre bakterie w jelitach.

Korzeń omanu stosuje się w trakcie leczenia pasożytów jamy ustnej i jelit. Jest również sprawdzonym sposobem na podwyższony poziom cholesterolu, działa wzmacniająco na serce i potrafi pomóc w regulowaniu cyklu miesiączkowego. Zaleca się go także młodym mamom – spożywany regularnie wpływa na poprawę laktacji.

Jakie jest zastosowanie korzenia omanu i gdzie można go kupić?

Korzeń omanu jest dostępny w aptekach oraz w większości sklepów z ziołami – internetowych albo stacjonarnych. W większości przypadków stosuje się go w formie naparu. Aby go przyrządzić, używa się pokruszonego korzenia rośliny i wrzątku. Po upływie pół godziny napar po odcedzeniu jest gotowy do wypicia. Przy codziennym stosowaniu pierwsze efekty pojawią się bardzo szybko.

Czas picia naparu też jest bardzo ważny. Podczas zmagań z pasożytami, najlepiej jest wypijać go rano, na czczo. Przy dolegliwościach kobiecych najlepiej wypijać jedną porcję po przebudzeniu, a kolejną przed pójściem spać. Przy infekcjach dróg rodnych korzeń omanu wykorzystuje się w formie płukanek i nasiadówek. Naparem można też przecierać skórę trądzikową oraz łojotokową.

Korzeń omanu dodany do nalewki to z kolei świetny sposób na leczenie dolegliwości dróg oddechowych. Aby przyrządzić nalewkę, trzeba połączyć 100 gramów korzenia z 250 ml alkoholu. Gotową miksturę należy pozostawić w zacienionym miejscu przez przynajmniej tydzień. Na koniec należy ją odcedzić i rozpocząć kurację. Zalecana ilość to 0,5 łyżeczki kilka razy na dobę.