Album Radom

Kolejna lecz nie jak każda

Zdrowie

Dofinansowanie do remontu toalety z PFRON

W wypadku ograniczonej sprawności ultraważne jest, by zagwarantować choremu maksymalnie największą autonomię. Wyłącznie w taki sposób zarówno pełnia sprawności fizycznej, jak i psychicznej człowieka obarczonego niepełnosprawnością będzie w bardzo dobrej kondycji. Przeszkodą są jednak bardzo często fundusze, a raczej ich niedostatek. Osoby o ograniczonej sprawności najczęściej utrzymują się z renty dla niepełnosprawnych oraz świadczeń socjalnych, które starczą albo też nie, jedynie na opłatę aktualnych kosztów życia. Są osoby, które uznają taki stan za bezsensowny – można przeżyć, ale nie wyruszy się na wycieczkę, nie doświadczy prac remontowych mieszkania i nie pojedzie na szalone buszowanie po galeriach choć raz na sześć miesięcy. Postacie częściowo niesprawne, które chcą dostosować swoje pomieszczenia do swoich wymagań, mogą starać się o dofinansowanie z PFRON. Bywa, że zwykły uchwyt dla niepełnosprawnych jest w stanie w znaczny sposób poprawić życie w domu.

Kiedy możesz otrzymać środki na remont

By uzyskać dofinansowanie na przebudowę łazienki, należy spełnić szereg warunków.Po pierwsze dom, w którym planujemy przeprowadzić odświeżenie pokoju, powinien do nas należeć, a w przypadku gdy jesteśmy tylko lokatorami, na remont powinien wyrazić pisemną zgodę właściciel lokalu. To rzecz, bez której nie uzyskamy choćby grosza dopłaty. Finansowanie likwidacji kłopotów architektonicznych należy się wszelkim ludziom o ograniczonej sprawności, jacy posiadają kłopoty w przemieszczaniu się, a dopasowanie pomieszczeń jest usprawiedliwiony wymaganiami wynikającymi z ich kalectwa. Starając się o pieniądze na dopasowanie łazienki, należy złożyć wymagany wniosek o refundację eliminacji barier do PCPR (lub MOPR) w mieście przebywania. Jest też możliwość, by złożyć ten dokument komputerowo w SOW pod adresem sow.pfron.org.pl. Do wniosku trzeba dołożyć dokument poświadczający niepełnosprawność i zaświadczenie o przychodach.

Jaki remont można sfinansować z refundacji?

W przypadku dotacji całościowy remont pomieszczeń nie wchodzi w grę, zatem nie możemy za owe pieniądze powymieniać płytek na nowsze, tylko przez ich niemodny kolor. Dofinansowanie powinno obejmować jedynie wyeliminowanie aktualnych trudności, a zatem pozbycie się wszelakich przeszkód, które osobie niepełnosprawnej są w stanie utrudniać samodzielne korzystanie z sanitariów. Mamy możliwość wiec wbudować uchwyt dla niepełnosprawnych, zamienić wanienkę na prysznic lub poszerzyć wejście. Poza tym refundowanie z PFRON i jego wielkość zależy od typu niesprawności fizycznej, więc np. osobom na wózku inwalidzkim przykleja się uchwyt dla niepełnosprawnych przy wannie czy sedesie oraz wszystkie elementy w łazience na odpowiednich wysokościach, co jest powiązane z kupnem np. nowej szerszej umywalki, wanny wraz z drzwiami.

Na ile możemy liczyć?

Stopień dofinansowania wynosi do 95% inwestycji, ale co najwyżej 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Kolejne 5% to najmniejszy wkład samodzielny, który człowiek ograniczony ruchowo powinien dać z własnych zaskórniaków. Refundację usunięcia barier strukturalnych i technicznych jest się w stanie osiągnąć raz na 3 lata. Znaczący jest argument, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie oddaje sfinansowanych kosztów remontu, dlatego z każdymi działaniami trzeba się pohamować do dnia przelania wpłaty i zawarcia deklaracji o dopłacie z PFRON. Remontami dofinansowanymi przez PFRON zajmują się także przedsiębiorstwa zajmujące się pracami budowlanymi, które posiadają praktykę zatem idealnie wiedzą, które czynności podlegają dotacji, a za które osoba niepełnosprawna będzie zobowiązana płacić samemu. Przystosowywanie toalety do osoby niepełnosprawnej korzystniej pozostawić profesjonalistom, gdyż istnieje ogromnie dużo punktów do zrobienia, by owo pomieszczenie bezsprzecznie poprawiało bytowanie osobie korzystającej.Chodzi tu szczególnie o właściwe umiejscowienie sprzętów stabilnych takich jak wanna, szafka ze zlewem lub toaleta, a także umieszczenie w dobrych miejscach i wysokościach np. tych rzeczy jak uchwyt dla niepełnosprawnych lub też przycisk do wezwania pomocy.